WOŁYNIANKA

 WOŁYNIANKA

Pierwsze w tym roku Spotkanie z Książką zainaugurowało spotkanie z byłą Senatorką RP oraz autorką kilku wspomnieniowych książek, Marią Berny - na temat jej najnowszej książki, zatytułowanej "Wołynianka".

Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Powstańców Śl. 210, dzięki uprzejmości i gościnie kierowniczki Fili nr 44, pani Ewie Zakowanej.

Autorka „Wołynianki” poruszyła ważne kwestie związane z tłem konfliktów narodowościowych, które eskalowały gwałtownie na początku lat 40.XX w. na Wołyniu. To opis przerażający, tym bardziej jeszcze, że opowiedziany z perspektywy dziecka, nie rozumiejącego kontekstu wojny i bezmiaru zbrodni, jakie się na Wołyniu dokonała.      Po latach Maria Berny wraca na Wołyń, próbując odnaleźć ślady swojego dzieciństwa i znajduje zaledwie kilka starych, zaniedbanych domów oraz powojennych pozostałości.

Po prezentacji książki odbyła się dość żywiołowa dyskusja, tym bardziej, że uczestniczące w niej osoby autentycznie interesowały się tematyką poruszoną w książce - historia w różny sposób związała je z Wołyniem właśnie... Pytania dotyczyły współczesnych zagadnień stosunków polsko - ukraińskich. Był też czas na refleksje   i wnioski na przyszłość.

Joanna Lebiedzińska Przewodniczaca Komisji Kultury

Jadwiga Szpala foto