MARZENIE STAŁO SIĘ FAKTEM...

MARZENIE STAŁO SIĘ FAKTEM...

 

Marzenie stało się faktem - „Przylądek Nadziei” czyli nowy wrocławski szpital dla dzieci chorych na raka oficjalnie otwarty. Tymi słowy powitała gości prof. Alicja Chybicka.

Do nowego szpitala w ciągu najbliższych tygodni przeniosą się dzieci z kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii dziecięcej, działającej dotąd w starym, poniemieckim budynku przy ul. Bujwida. Nowy szpital - „Przylądek nadziei” powstał we Wrocławiu dzięki wspólnej inicjatywie Uniwersytetu Medycznego oraz Fundacji „Na ratunek Dzieciom z chorobą nowotworowa”. Budynek „Przylądka Nadziei” jest bardzo przyjazny małym pacjentom. Jest kolorowy, mocno przeszklony, a wnętrza są słoneczne. Wszystkie pomieszczenia pomalowano jasnymi farbami, a ściany zdobią grafiki przygotowane przez artystów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

„Przylądek Nadziei” będzie miał status Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu. Będzie leczył dzieci chorujące na nowotwory nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w pozostałych województwach. Rocznie będzie to nawet dwa tysiące małych pacjentów z całej Polski.

Wielki ukłon w kierunku pana prezesa społecznej rady fundacji Grzegorza Dzika, który powiedział, że budowa w pierwszej wersji planu miała być sfinansowana z kredytów, ale potem udało się pozyskać pieniądze z funduszy unijnych, pozyskano sponsorów, ale najcenniejsze były te najdrobniejsze darowizny. Wokół fundacji stworzono największy w Polsce ruch społeczny dotyczący służby zdrowia. Obecnie ponad 150 tys. osób wpłaca na jej konto swój jeden procent podatku – mówił prezes Grzegorz Dzik. Tak się dzieje m.in. dzięki Ambasadorce akcji społecznej którą była m.in. znana dziennikarka Martyna Wojciechowska, która powiedziała podczas otwarcia, ze „marzeniem byłoby, gdyby klinika stała pusta i żadne dziecko nie musiało się w niej leczyć”. Piękne słowa.

Budowa otwartej 06 września 2015 roku nowoczesnej kliniki nazwanej „Przylądek Nadziei” kosztowała 115 mln zł.

W 2010 roku umowę o współpracy przy realizacji inwestycji fundacja podpisała z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, który przekazał grunt pod budynek. Budowa szpitala trwała ponad dwa lata. Z unijnych funduszy pozyskano 85 mln zł dotacji, a Ministerstwo Zdrowia przekazało 15 mln zł.

Na uroczystości pojawiło się kilkuset gości. Na razie w nowym ośrodku nie zobaczymy jednak pacjentów, na to trzeba poczekać co najmniej do końca miesiąca. Lekarze, pielęgniarki oraz pozostały personel muszą zapoznać się z aparaturą w jaką wyposażono szpital.

Tablica informacyjna umieszczona przed "Przylądkiem Nadziei" informuje o dotacji finansowej z UE, szkoda że zapomniano wspomnieć o ludziach, którzy powołali Fundację"Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową", ambasadorce M. Wojciechowskiej oraz całym społeczeństwie - ludziach, którzy potrafią dzielić się tym, co posiadają, jeżeli nawet niewiele posiadają. To są największe wartości i udział w oddanym szpitalu.

Tekst i zdjęcia Jadwiga Szpala