W ogrodzie botanicznym - 2015

 

A W OGRODZIE BOTANICZNYM ZAKWITŁY BZY......

W poranek niedzielny dnia 17 maja 2015 roku grupa mieszkańców osiedla Borek spotkała się w Ogrodzie Botanicznym. Spacer ścieżkami tego pięknego miejsca prowadziła Pani dr Magdalena Mularczyk opowiadając niezwykle interesująco o dziejach ogrodu, jego założycielach, pasjonatach, odbudowaniu po wojnie, jednym słowem o początkach i losach tego niezwykłego miejsca. Ogród Botaniczny we Wrocławiu jest drugą /po krakowskiej/ najstarszą tego typu placówką w Polsce. Powstał równocześnie z Uniwersytetem Wrocławskim, który powołano do istnienia w 1811 roku, łącząc frankfurcką Viadrinę i jezuicką Akademię Leopoldinum. W latach 1811-1860 Ogród założyli i prowadzili jego założyciele: systematyk, anatom i fizjolog roślin prof. Heinrich Friedrich Link i prof. historii naturalnej i rolnictwa F. Heyde. W latach 1852 -83, dyrektorem Ogrodu był Johann Heinrich Robert  Goppert, który rozbudował go m.in. o działy: dendrologiczny, paleontologiczny i dział roślin użytkowych.

W 1945 roku podczas oblężenia Festung Breslau przez Armie Czerwoną ucierpiał bardzo; niemal całkowitemu zniszczeniu uległa kolekcja roślin szklarniowych i w 50% drzewostan. Przez pierwsze trzy lata po wojnie porządkowaniem zrujnowanego Ogrodu zajmował się i kierował pracami botanik prof. Stanisław Kulczyński. I W roku 1950 Ogród udostępniono mieszkańcom.

Na temat Ogrodu jego dyrektorów, działów, pielęgnacji można słuchać i słuchać, spacerując i podziwiając jego piękno; chłonąc zapachy kwitnących drzew, kwiatów. Na terenie Ogrodu zadomowiło się wiele wspaniałych drzew i unikalnych drzew.

W Aboretum rosną dostojne cyprysiki błotne, mamutowce, sekwoja wiecznie zielona, cedry, szydlice, kuningarnie, modrzew polski, metasekwoje, cyprysowce  Leylanda i sośnice.
Za pomniki przyrody uznano 27 drzew rosnących w Ogrodzie i są to: przepiękne rozłożyste dęby, cisy, miłorzęby, buki i platany.

Ogród Botaniczny nie tylko chwali się ekspozycją  roślin, możemy podziwiać tu zbudowany 1856 roku na terenie alpinarium przekrój geologiczny wałbrzyskich złóż węgla kamiennego, przedzielony osadami piaskowców i łupków. W ekspozycję wkomponowano skamieniałe odciski wymarłych roślin, skamieniałe pnie drzew, itp.

Ogród jest miejscem nauki nie tylko dla szkół, jest miejscem wypoczynku i refleksji, piękna, jest wdzięcznym tłem fotograficznym, miejscem na terenie którego każdy  człowiek w każdym wieku znajdzie coś dla siebie.

Pomimo chłodu było to niezwykle interesujące i miłe spotkanie z przyrodą tego Ogrodu.

Pani dr Magdalenie Mularczyk dziękujemy za oprowadzenie po Ogrodzie Botanicznym i przekazaną wiedzę.

Jadwiga Szpala